Sponsorship Opportunities

Reservations

2014 Sponsors

 

2013 Sponsors

2013 Photos

2013 Program

2013 Newspaper Ad
 

SPONSORED BY

 

 

Please join us
November 14, 2014

Hilton Akron/Fairlawn
3180 W Market Street, Akron OH
(click here for directions
Reservation/Cancellation Deadline:
October 30, 5:00 pm

11:30 am

Doors Open for Guests

12:00 pm

Luncheon Begins

12:30 pm

Awards Program Begins

The Association of Fundraising Professionals North Central Ohio Chapter will celebrate National Philanthropy Day (NPD) on November 14, 2014. Join us in using this opportunity to show your appreciation for the many accomplishments that have been made in the name of giving.

Thank you for your continued support of the Association of Fundraising Professionals and your commitment to philanthropy in North Central Ohio.

Sincerely,



Bonnie Lass Wojno
& Sandy Turner
Co-Chairs, National Philanthropy Day Committee

 

 
2014 National Philanthropy Day
Planning Committee

Bonnie Lass Wojno, Co-Chair
Sandy Turner, Co-Chair

Mark Fairhurst, Co-Chair Nominations
Danielle Hupp, Co-Chair Nominations
Leslie Letner, Chair Logistics
Kat Pestian, Co-Chair Communications
Barb Vitcosky, Co-Chair Communications
Vondea Sheaffer, Chair Sponsorships

Hollie Ashworth
Laura Brelin
JoAnn Carpenter
Mella Castner
Barbara Currence
Joni Fitch
Liz Ganocy
Amy Glosh
Laura Jo Hawk
Jackie Hemsworth
Suzanne Hollon
Sara Lundenberger
Cynthia Sheeks
Alycia Taylor
Richelle Wardell
Pam Webb

 

 

2014 National Philanthropy Day Awardees


Small Business Leadership Award:
Gavin Scott Salon & Spa
nominated by Goodwill Industries

Corporate Leadership Award:
FedEx Custom Critical
nominated by Boys & Girls Clubs of the Western Reserve

Foundation Leadership Award:
Austin-Bailey Health
and Wellness Foundation
nominated by Mercy Medical Center - Development Foundation

Outstanding Volunteer Fundraiser Award:
Greg & Tiffany Michalec
nominated by Akron Children’s Hospital

Outstanding Philanthropist Award:
The Gregory Family
nominated by Child & Adolescent Behavioral Health and The Aultman Foundation

Special Recognition Award:
Main Street Saloon
nominated by Embracing Futures, Inc.

Lifetime Achievement Award:
Madeline Bozzelli
nominated by Mature Services, Inc.

Children in Philanthropy Award:
Eva Dickinson
nominated by Our Lady of the Elms

 


Past Recipients of AFPNCOH National Philanthropy Day Awards

          

 

Small Business Leadership Award

2014

Gavin Scott Salon & Spa

2013

PPI Graphics

2012

Sugar Bush Golf Club

2011

hfa

2010

Papa Joe's

2009

Buckeye Container

2007

Diamond Title Company

2006

Keeven White, WhiteSpace Creative

2005

Summit County Internists and Associates

2004

Moe Schneider/Moe’s Restaurant

2003

Wayne Homes

2002

Bober, Markey, Fedorovich & Company

2001

USA Quickprint

2000

Ramsburg Insurance

1999

Walt, Gwen & Cody Heeney
Labels & Letters

1998

Martin S. Paul/Paul’s Lumber Company

1997

Robert G. Ward III/Coldwell Banker
Ward Real Estate

1996

Fussy Cleaners

 

Corporate Leadership Award

2014

FedEx Custom Critical

2013

Medical Mutual and Mutual Health Services

2012

Aultman

2011

Circle K

2010

The Timken Company

2009

Bridgestone Americas Trust Fund

2008

American Family Insurance

2007

The J.M. Smucker Company

2006

Charles Schwab Corporate and Retirement Services

2005

Westfield Group

2004

Sterling Jewelers, Inc.

2003

Roadway Express

2002

Diebold Incorporated

2001

Hoover Company

2000

Hallrich Inc. (Pizza Hut)

1999

OMNOVA Solutions, Inc.

1998

East Ohio Gas Company, Canton

1997

Ohio Edison Company

1996

F.W. Albrecht Grocery Company
United Bank & Trust Corp.

1994

Davey Tree Expert Company

1993

The Goodyear Tire & Rubber Company

1992

Rubbermaid Incorporated

1991

Myers Industries

 

Foundation Leadership Award

2014

Austin-Bailey Health and Wellness Foundation

2013

Robert O. & Annamae Orr Family Foundation

2012

The Dominion Foundation

2011

The Fred A. Lennon Charitable Trust

2010

Summa Foundation

2009

Lehner Family Foundation

2008

The Burton D. Morgan Foundation

2007

John S. and James L. Knight Foundation

2006

Margaret Clark Morgan Foundation

2005

Charles E. and Mabel M. Ritchie Memorial Foundation

2004

The Paul and Carol David Foundation

2003

Sisters of Charity Foundation of Canton

2002

FirstEnergy Foundation

2001

Samuel Reese Willis Foundation

2000

Sisler McFawn Foundation

1999

Deuble Foundation

1998

Mary S. & David C. Corbin Foundation

1997

Timken Foundation

1996

Akron Golf Charities Foundation
Charles & Salome Reymann Foundation

1994

Akron Community Foundation

1993

Hoover Foundation

1992

GAR Foundation
John P. Murphy Foundation

1991

Stark Community Foundation

 

Special Recognition Award

2014

Main Street Saloon

2013

Portage Lakes Polar Bear Club

2012

Steve & Jeannine Marks/Akron Marathon

2011

Friends of Akron Children's Hospital

2010

Lee & Kathy Giller

2009

Gay Community Endowment Fund of the Akron Community Foundation

2008

WITAN

2007

Holiday Tree Festival Volunteers

2004

Kent State University

2003

Children in Philanthropy

2002

The September 11 Firetruck Fund

2001

WKDD 98.1 FM Radio

 

Outstanding Volunteer Fundraiser Award

2014

Greg & Tiffany Michalec 

2012

Tom & Ginny Knoll and Tom & Sue Strauss

2011

Mary Ann Jackson

2010

Philip & Margaret Lloyd

2008

Rev. Dr. Ronald Fowler, Sr.

2007

Madeline Bozzelli

2006

Joy Timken and Karen Belden

2005

Mr. Philip Maynard

2004

 Dr. Glenn Clayton

2003

Rev. Curtis Thomas

2002

Jeffrey Fisher

2001

Dr. Lucille Ford

2000

Jane Kaufman

1999

Dan Marchetta
Richard F. Ruhl
Tom Schervish

1998

Howard L. Flood

1997

Alan L. Ockene

1996

Isabell Horning
Justin T. Rogers

1995

Scott Lyons

1994

Ann Amer Brennan & David L. Brennan
Billie J. McFarrenh

1993

Connie Hendrix

1992

Edie Batton
Brooks G. Hull
Sandra Smith

1991

John (Jack) R. Allen
Paul Martin
Jane Ruff
Bruce Schantz

1990

Robert Hubbell
Bruce Rothmann, M.D.
Robert Rownd
Mary Jane Stanchina

1989

Marian Calvin
Robert C. Ingmand
Glenn H. Meadows
Arlie Rodhe
Clifford Sheilds

 

Outstanding Philanthropist Award

2014

The Gregory Family

2013

Dr. Milton Cooper and Mr. Bob Cooper

2012

Joseph & Joanne LaRose

2011

Dale and Cindy Murphy

2010

The Harrington & McLaughlin Families

2009

Rennick Andreoli

2008

Helen W. Dix

2007

Vincent DiGirolamo

2006

Dr. Robert & Rochelle Stone

2005

The Haslinger Family

2004

 Ron and Joan Burbick
(Burbick Foundation)

2003

Mary Schiller Myers

2002

Judith & Roger Read

2001

Beatrice Knapp McDowell

2000

Dr. Edward Mitchell

1999

Dr. Gerald Read
Victoria C.T. Read

1998

Donald R. Fair

1997

Marie Hoover

1996

Virgil Cox

1995

Irma Colpo
Stanley Ewing

1994

Maxene Darrah
Stanley Gault

1993

Robert Diehl Porthouse

1992

Gene Radney

1991

Shannon Rogers

 

Children in Philanthropy Award

2014

Eva Dickinson

2013

Anthony Solari

2012

Girl Scout Troop 60165

2011

Samuel Miller

2010

Isabel Biasella

2009

Nicholas Guiney

2008

Alex Gump

2007

Elisa Leonard "Stand Up With Style"

2006

Students of St. Patrick School

2005

Kean Elementary 2004-2005 Fourth Grade Class 

2004

Lucas Rife
Students of Seton Catholic Elementary School

2003

Arrowhead School Third Grade Students

 

Outstanding Professional Fundraiser Award

2006

Jody Bacon

 

Lifetime Achievement Award

2014

Madeline Bozzelli

2009

Philip H. Maynard

2008

Dr. Paul E. Martin

2007

Roger T. and Judy A. Read

2006

Ann Amer Brennan

 

 

Sandy Turner, President - ssturner@neo.rr.com
330-329-2472 • 330-315-0399 Fax • info@afpncoh.org
PO Box 1286, Bath OH 44210

© 2004-2014 Association of Fundraising Professionals
North Central Ohio Chapter.
All rights reserved.

Designed & hosted by Jacq Connect